O nás

Scházíme se v Plzni od roku 2010 a patříme k Bratrské jednotě baptistů v ČR. Spolupracujeme s dalšími baptistickými sbory a jsme součástí baptistického hnutí, které sdružuje kolem 100 milionů lidí, především v USA.

Bohoslužby a další aktivity připravují a vedou kazatel Daniel Kuc, misionáři Larry a Melissa Lewis a program pro mládež Isaac Williams. Do přípravy programu je ale zapojeno mnoho dalších lidí. Chceme, aby Mozaika byla místem, kde všichni budou mít možnost objevovat a rozvíjet svoje schopnosti a obdarování.

Daniel Kuc

Kazatel

Narodil jsem se sice v Praze, kde byl v roce 1971 můj otec Karel Kuc kazatelem v baptistickém sboru na Pankráci, ale celé své dětství jsem prožil v baptistických sborech v Sudetech. Pokřtěn jsem byl roku 1985. Mé rozhodnutí bylo, myslím, spíš věc úsudku než citů. Kladl jsem si, tak jako asi všichni, otázky po vzniku života a jeho významu a Bible mi nabízela odpovědi, které mi dávaly smysl.

Aktivně jsem se zapojil do misie a práce s mladými a v roce 1990 jsem začal studovat teologii, krátce na Univerzitě Karlově, později na sociální a teologické Biblické škole baptistů v Olomouci. Tam jsem se seznámil se svou budoucí ženou Magdou. Ke konci našich studií jsme se vzali a dnes máme čtyři děti.

Kazatelem jsem se stal v roce 1995 v malém sboru v Děčíně. Pak od roku 2002 jsem byl pastorem v Jablonci nad Nisou. V roce 2010 jsem se přestěhoval do Plzně, kde dosud baptistický sbor nebyl. Malý ruskojazyčný sbor se nám zde už před lety začít podařilo. Nyní jsme součástí nového českého společenství.

Larry Lewis

Misionář

Vyrostl jsem s rodiči a mladším bratrem v Texasu. Moji rodiče jsou z centrálního Texasu, z malého českého města, kde jsou lidé na své české kořeny stále velmi hrdí.

Na Texas A & M University jsem získal titul v oboru ekologie divoké zvěře a po ukončení studia jsem v tomto oboru pracoval asi deset let. Na univerzitě jsem se setkal se svou ženou Melissou. Ona je z Pensylvánie. Vzali jsme se a dnes máme tři děti, Zacharyho, Larissu a Laini.

Pracoval jsem nejen jako biolog, ale také jako pastor mládeže v naší církvi a proto jsem se vrátil na univerzitu a získal magisterský titul v oboru křesťanského vzdělávání. Poté se naše rodina přestěhovala do Pensylvánie, kde jsme založili nový baptistický sbor.

Když jsme žili v Pensylvánii, cítili jsme Boží volání odejít do České republiky a zakládat nové sbory v této zemi. Do České republiky jsme se přestěhovali v říjnu 2007 a v Plzni žijeme od roku 2009.

Kromě práce v baptistické církvi, rád trávím svůj volný čas s myslivci na honitbě, ale především jako trenér a hráč amerického fotbalu s Pilsen Patriots.

Isaac Williams

Vedoucí mládeže

Vyrostl jsem v Detroitu v Michiganu. Jsem z křesťanské rodiny, mám bratra a dvě sestry. Víra v Ježíše Krista mi pomohla překonat těžké životní situace a těší mě, když se můžu o své zkušenosti rozdělit s druhými. Věnuji se mladým lidem a v Detroitu jsem 4 roky pracoval jako vedoucí mládeže v naši církvi. Rád poznávám různé kultury, jejich tradice a jídla.

Poprvé jsem přijel do Čech s týmem Američanů v roce 2014 a pomáhali jsme tady na táboře. Zamiloval jsem si Česko i české lidi a začal jsem sem jezdit každé prázdniny. Učil jsem angličtinu a biblické lekce na English campech.

V roce 2017 jsem začal studovat češtinu v Poděbradech a plánoval jsem tady zůstat, ale kvůli covidu jsem se musel vrátit do USA.

Do Čech jsem přijel zpátky v roce 2022 a přistěhoval jsem se do Plzně, kde pracuji s teenagery a s mládeži. Učím angličtinu, hru na kytaru a pracuji s ukrajinskými uprchlíky. Ve volném čase chodím do přírody a rád trávím čas s kamarády. Hrajeme spolu hry, chodíme do kina nebo na výlety.

Z naší místní historie

V roce 2009 se do Plzně přistěhovali Lewisovi, baptistická misionářská rodina z Texasu. V té době zde již pravidelně pořádali letní kurzy angličtiny baptisté z Forney. V létě 2010 se přistěhovali Kucovi z Jablonce nad Nisou a na podzim začalo pravidelné nedělní setkávání nad Biblí. Zezačátku v angličtině, postupně více a více v češtině. Pronajali jsme si první patro v domě nad knihkupectvím Moudrá sova na Klatovské 28. První setkání zde proběhlo v neděli večer 10.10.2010 za účasti našich přátel z Forney. Tvoříme společenství kolem dvaceti dospělých, ale sejde se nás občas i čtyřicet. V únoru 2014 jsme ustavili samostatný baptistický sbor v Plzni a připojili jsme se k Bratrské jednotě baptistů v ČR.

Na snímku jsou naše bohoslužby na Klatovské v roce 2012

Z historie baptistů.

Anabaptisté (Curych 1525)

Již v 16.století, v době reformace, začali někteří křtít jen ty, kdo osobně a vědomě vyznali svou víru. Dostalo se jim označení „překřtívači“, novokřtěnci, anabaptisté. Byli pronásledováni a tak se ze Švýcarska a Německa dostali také na jižní Moravu, kde byli označováni jako „habáni", zakládali zde „bratrské dvory“ a jejich počet dosáhl až 50 000 členů. Z českých zemí však museli odejít v období rekatolizace po bitvě na Bílé hoře. 

První baptistický sbor (Londýn 1611)

Malá skupina věřících se v době anglické reformace oddělila od státní církve a po nějakou dobu žili v Holandsku, kde usilovali o náboženskou svobodu a byli ovlivněni reformací na kontinentě, zvlášť mennonity (anabaptisty). Sbory baptistů v Evropě (mimo Velkou Británii) byly založeny převážně v 19. století. Dnes jsou Jednoty baptistů v téměř každé evropské zemi. 

USA

Největším rozvojem prošli baptisté utíkající z Evropy za náboženskou svobodou do USA. Dnes jsou tam po katolících největší církví (16% obyvatelstva). Silné zastoupení mají zvlášť v jihovýchodních státech.

Česko

Na našem území začaly vznikat baptistické sbory před více než sto lety díky německým a americkým misionářům. První český baptistický sbor vznikl v Hleďsebi u Veltrus v roce 1885. Dnes mají baptisté v České republice asi dva a půl tisíce členů ve 42 sborech.